Jak zrobić sobie własną wizytówkę w InsBusinessCard

Home  >>  Reviews  >>  Jak zrobić sobie własną wizytówkę w InsBusinessCard

Jak zrobić sobie własną wizytówkę w InsBusinessCard

16
Lis,2014

0

 

Mieć własną wizytówkę fajna to rzecz. Mieć wizytówki innych? Może być. A co mi tam. Ale powiem szczerze, że tylko do pewnego stopnia.

No bo są świetne… do zagracania.

Mess

Niektórych nawet nie pamiętam skąd mam. Patrzę na nazwisko, i nie mogę sobie skojarzyć typka.

Posiadam w tej chwili w szufladzie ich pełno. A co gorsza, nie wiem czy dane teleadresowe na nich wydrukowane są tak naprawdę aktualne. Dzwonisz wtedy do fryzjera:
– Chciałbym umówić się na wizytę – czekam na możliwość rejestracji.
– A jakie pan lubi? Puszyste czy chude? Rude czy brązowe? Z olejkiem, czy bez?

Hmm… Takiego scenariusza wam nie życzę. Bo dodzwoniłbyś się zamiast do stomatologa, to do piekarni na ten przykład.

No i z biegiem czasu zbiera się ich coraz większa kupka. Pewnego dnia przydadzą się, przy rozpałce ogniska.

W tym przypadku większa korzyść informacyjna zdecydowanie bije z danych zapisanych cyfrowo, zwłaszcza w sieci. Kocham książki i gazety papierowe, ale wizytówki w tej postaci?
It sucks! Czekajcie, powtórzę.  IT SUCKS!

Przenieście się na wersję cyfrową, pliz.

Business card

 

Zatem, jakie rozpościerają się przed nami możliwości?

O STARTUPIE

Rozwiązaniem być może jest insBusinessCard stworzony przez InsBird.
Firmę tworzy młoda ekipa z Torunia. Zdecydowanie dobrze świadczy o nich fakt, że właściwie nie tak dawno zaczęli projekt insBusinessCard , a już zakwalifikowali się do finału konkursu startupów w Exea Data Center oraz zajęli pierwsze miejsce na Startup Weekend Toruń. Więcej można również poczytać „na cyfrowo” w darmowym numerze „Biznes Kujawsko-Pomorski”.

Czym zatem jest insBusinessCard?

InsBird Startup, jak zrobić wizytówkę

O PROJEKCIE, CZYLI JAK ZROBIĆ WIZYTÓWKĘ

Aplikacja insBusinessCard umożliwia ona tworzenie wirtualnej wizytówki.

Ważnym atutem jest kod QR, wygenerowany automatycznie oraz wymiana wizytówek za pomocą e-maili, sieci społecznościowych i uwaga… NFC czyli Near Field Communication. Technologia ta umożliwia bezprzewodowe przesyłanie danych na krótkie odległości (do 20 cm). Jaki daje to efekt? W sytuacji, w której chcesz wymienić się z kimś swoimi danymi wystarczy, że zbliżysz swój telefon do innego.

Aplikacja mobilna umożliwia wyszukanie i przejrzenie już stworzonych wizytówek, a także stworzenie nowych.
Najpierw wybieramy tło, które będzie można zamienić na jakiekolwiek na interesujące zdjęcie z własnego komputera.
Następnym krokiem jest edycja formularza, który będzie zawierał wszystkie interesujące nas dane dotyczące naszej osoby lub firmy. Umożliwia nam wypełnienie takich danych jak nazwa firmy, dane teleadresowe, numery telefonów, e-mail, opis, branżę, a nawet wpisać kierujące naszym życiem motto. Oczywistym krokiem będzie również wypełnienie nazw kont serwisów społecznościowych.

Stworzoną wizytówkę możemy przesłać znajomym poprzez zainstalowane messengery. Znajomy chce otrzymać sms-em czy e-mailem? Nie ma problemu.QR Code
Chcesz przesłać wizytówkę na konto Twitterowe aby widzieli ją wszyscy? Nadal nie ma problemu. Opcja wygenerowania kodu QR umożliwi zeskanowanie go za pomocą popularnych skanerów mobilnych.

 

Co ciekawe, jak już wspomniałem wcześniej, całkiem wygodne może stać się przesłanie naszych informacji za pomocą NFC. Zbliżasz telefon komórkowy do innego i już masz.

Wydawałoby się, że w wersji na urządzenia mobilne autorzy ograniczą się tylko do przeglądania wizytówek, ewentualnie do edycji danych formularza. Nic bardziej mylnego. Możesz sobie dokładnie przeedytować wizytówkę. Jest możliwość dodania elementów i ich edycji. A jeżeli chcesz to możesz sobie je dowoli poprzestawiać.

Trzeba przyznać, że interesująca wydaje się opcja subskrypcji wizytówek znajomych. Masz kumpla, który naprawia auta albo komputery? Ściągasz tylko informacje o nim. A jeżeli ktoś znajomy będzie potrzebował pomocy, wystarczy że po prostu prześlesz mu notkę. Będzie zawierała wszystkie niezbędne informacje aby dotrzeć do celu.

Oczywiście oprócz świetnego pomysłu, ważne jest również wykonanie.


SZATA GRAFICZNA

InsBird Mobile App, czy jak zrobić dobrą wizytówkę

No, a tak naprawdę ludzie lubią oceniać po okładce. Poza czysto użytkową stroną aplikacji trzeba więc jeszcze powiedzieć kilka słów o stronie graficznej.

Tutaj nie mam do czego się przyczepiać. Można znaleźć pierdółki typu, że w jednym przypadku klikalny jest tylko napis zamiast całego przycisku. Ale jest to tylko przeoczenie, które jest jedynym które zauważyłem i które nie psuje faktu, że zarówno aplikacja przeglądarkowa jak i w wersji mobilnej jest bardzo wysokiej jakości.

Przejdźmy do wygody korzystania z apki.

Usability

PURE USABILITY

Dla mnie przede wszystkim ważne jest to, aby aplikacja była klarowna. Aby treści były wyraźne, aby ważne elementy były łatwe do znalezienia i kliknięcia. Bardzo sobie cenię prostotę.

„ Nie gromadzić, lecz eliminować. Codziennie nie zwiększać, lecz zmniejszać.
Szczytem kultywowania zawsze jest prostota.”
/Bruce Lee/

Bruce Lee

Zarówno zastosowany schemat, jak i ikonki i czcionki oraz prezentacja typu slideshow na stronie głównej zdecydowanie mówi mi, że jej twórcy zdecydowali się stworzyć coś na czasie i inspirowali się współczesnymi popularnymi stronami i serwisami internetowymi. Punkt dla was InsBird! 🙂

Co by można było poprawić, to zrobienie podglądu zmian przy edycji. Bo jednak trochę męczące na dłuższą metę jest ustawiczne powtarzanie sekwencji: kliknij w edycję wizytówki, zmień treść albo poprzemieszczaj elementy, następnie zapisz projekt, a po przeniesieniu ciebie na listę wizytówek dopiero dostajesz możliwość jej podejrzenie w pełnym wymiarze.
Aczkolwiek sama aplikacja jest po ukończeniu dopiero pierwszego etapu produkcji. Jest zatem jeszcze w wieku programistycznego dziecka. Tak czy siak daję kolejne plusy w kategorii usability.

No dobrze… A co na to konkurencja?

KONKURENCJA

Ja sam kiedyś skorzystałem z oferty VistaPrint. Za pomocą kreatora online stworzyłem wzorzec, który następnie został przez firmę wydrukowany i wizytówki trafiły po pewnym czasie na moją skrzynkę pocztową. Nie było w tym żadnego modelu social. Podobny model usługi prezentowany jest między innymi przez overnightprints.com jak i wiele innych.
Jakąś konkurencję stanowi myonepage.com, który umożliwia wygenerowanie prostej stronki informacyjnej.

Ale dość już o ubogich kuzynach insBirda.

vcfJak dla mnie największym przeciwnikiem jest vCard.
Pliki vcf są dołączane często do e-maili, jest też obsługiwany w telefonach komórkowych i tym podobnych urządzeń. Mogą zawierać dane kontaktowe, informacyjne, zdjęcia czy też pliki dźwiękowe.

Ale czy jest to do końca konkurencja?
Bo szczerze mówiąc, jeżeli na pewno chciałbym mieć czyjś telefon na liście kontaktów w telefonie, to wybrałbym vcf, ale w każdym innym przypadku, jak np. dane jakiejś firmy, czy to naprawczej, czy to dentysty, czy mechanika etc. to wolałbym nie zaśmiecać sobie listy kontaktów i mieć te dane w innym miejscu.

Problemem jest to, że ten mechanik czy dentysta musi po pierwsze mieć smartfona, po drugie mieć Androida, po trzecie mieć zainstalowanego InsBusinessCard, a po czwarte mieć stworzoną w tej aplikacji wizytówkę.

Aby tak się stało, albo zacząć również korzystac z możliwości importu innych postaci jak np. wspomniany wcześniej vcf, albo format ten musi stać się standardem. Czego mu serdecznie życzę.

PODSUMOWANIE

Startup insBusinessCard jest jeszcze w początkowej fazie projektu. Jednak widać zwiastuny oryginalności i pomysłowości projektu ugruntowane dobrze wykonaną pracą programistyczną i graficzną. Przed projektem jeszcze na pewno wiele wyzwań, takich jak na przykład rozpowszechnienie formatu czy też możliwość druku wizytówki dla retro-fanów. Przyznam bez bicia*, że jest dobrze i trzymam kciuki za dobry produkt z Polski.

Aplikacja jest do pobrania w Google Play pod tym linkiem.

 

A jeżeli będziesz chciał(a) dowiedzieć się „W jaki sposób można się porządnie wyspać” – zapisz się na Newsletter.
Dostaniesz informację o artykule zaraz po jego opublikowaniu.
Obiecuję brak spamu.

 

* …i żadnych korzyści materialnych

Zdjęcia:
insbird.com, photobucket.com, flickr.com, unsplash.com